Междузвездният вятър, който духа в Слънчевата система, е с по-висока температура, отколкото се предполагаше по-рано. До този извод стигна група учени от Университета на Ню Хемпшир. Те са публикували резултатите от своето изследване в специален брой на списанието "Astrophysical Journal Supplement".
Учените в течение на 6 години са проучвали данните, получени от космическата мисия IBEX /Изследване на междузвездните граници/ - научно-изследователски сателит на НАСА. Той е изучавал границите на Слънчевата система и междузвездното пространство и е изстрелян в космоса на 19 октомври 2008 г., съобщава БГНЕС
Получените с помощта на IBEX данни са позволили да се уточнят физическите условия на междузвездната среда, обкръжаваща нашата Слънчева система. Както е известно, хелиосферата защитава нашата Слънчева система от опасни високоенергийни космически излъчвания и фактически се явява щит, защитаващ живота.
Благодарение на приборите на IBEX учените са установили, че междузвездният вятър, който е един от най-важните елементи на междузвездната материя, оказва натиск върху хелиосферата. Той е с по-висока температура, отколкото е било установено по-рано с помощта на космическата сонда Ulysses.