Дюлята е витаминна бомба. Съдържа витамини А, С, Е, В1, В2, В6 и РР. Семената на дюлята съдържат фруктоза, глюкоза, калий, калций, фосфор и мед. Внимавайте с тях обаче. От семките на дюлята можете да си сварите лечебна отвара, но не трябва да ги смачквате.
Дюлята се използва широко в народната медицина. Прясно изцеденият сок от добре узрели дюли има противовъзпалително действие. Добре е към чашата фреш от дюля да добавите лъжичка мед, за да е по-вкусно и по-полезно.
Смята се, че отварат от листа на дюля помага за справяне с астматичните пристъпи. 10 листа се запарват в половин литър вода. Отварата се пие 3 пъти на ден преди хранене. Все пак се консултирайте с личния лекар, преди да опитате тази народна рецепта.
Ако имате гастрит, народната медицина препоръчва отвара от семки на дюля. Важно е семките да останат цели, за да не се отдели отровният гликозид амигдалин. Пие се по половин чашка от отварата след хранене.Сироп от дюли
Дюлята може да ви помогне и при по-леки изгаряния. С отвара от листа на дюля намажете изгореното място с памуче. Повтаряйте процедурата до 10 пъти на ден.
Преди години мъхът от дюлите се е използвал при порязване. Според народната медицина, ако наложите от мъха на раната, кръвта ще спре веднага.
Легендите разказват, че дюлята помага за плодовитостта на мъжете и жените. Според стар обичай е Елада, младоженците трябвало да хапнат парченце дюля.
Внимавайте с дюлите. Те са добър вариант като част от плодовата диета. Не бива обаче да прекалявате с тях. В голямо количество суровите дюли имат затягащ ефект. Комбинирайте ги с плодове, които имат разхлабващ ефект - например диетата с тиква. Така ще постигнете баланс.