Не смятам, че ниската активност днес е някаква обичайна норма. Няма основание, свързано с обективния политически залог, за по-ниската избирателна активност. Това каза за БНР политологът Антоний Гълъбов, според когото това, което е демотивирало избирателите, е липсата на съществена предизборна кампания тази седмица, както и разбирането, че по някакъв начин изборите са отминали и всичко вече е решено.
Аз очаквам по-висока избирателна активност в следобедните часове, тъй като има ясно изразен залог – близки дистанции, постигнати на първия тур, посочва Гълъбов.
Причина за ниската активност политологът вижда в това, че общинските съветници продължават да бъдат анонимни и неразпознаваеми:
А не трябва да забравяме, че през всички тези години общинските съвети определят местната политика и контролират дейността на кмета.
Друг проблем е и липсата на съществен смислен дебат по отношение на местната политика и развитие:
В по-голяма част от случаите вниманието беше насочено към способността на един или друг кметски екип да привлече средства от европейски програми, но е напълно очевидно, че това не може да бъде цялата територия на дискусия за местното развитие.
Липсваше в предизборните кампании опит да се мисли за местното развитие, потенциала за развитие, възможностите за индивидуализиране на местната политика, тъй като няма общо решение.
Според Гълъбов, има дълбоки процеси на трансформации в цялата партийна политическа система, която страда от много ниско обществено доверие и ниска политическа легитимност.
Имаме изключителен тежък и затруднен процес на политическа социализация. Младите хора в България не разпознават своето място като активни участници в процеса на формиране на политиката на страната и населените си места.
Невъзможността да се говори с младите хора означава, че родителските поколения нямат готовност да осмислят собствения опит и да се опитат да го предадат на децата си. Това са сериозни и дълбоки социални проблеми, които без съмнение се отразяват върху политическото участие, каза още политологът.