Провали ли се мултикултурализма в Европа? Дали класическият либерализъм, който бяхме прегърнали, предлага по-добри решения за интеграция на имигрантските общности. Дали класическият либерализъм може да бъде прилаган към новите предизвикателства, свързани с другите етноси и религии. Тези въпроси бяха поставени на форума „Миграционни процеси и групови идентичности”, организиран от Института за изследване на населението и човека към БАН.
Показахме профилите на хората, които напускат страната ни. Младите хора, които заминават за чужбина, са предимно на възраст 26-29 г. и много по-рядко са под 25 г. Младите мъже имигрират в по-голяма степен от жените независимо от образованието им. Жените обаче намерили работа в страните приемници остават за по-продължителен период от мъжете, обобщи информацията от форума политическият психолог доц. Антоанета Христова.
Икономически неактивните и безработните е по-вероятно да са работили в чужбина от работещите в момента. Наличието на предишен миграционен опит, т.е. ако веднъж си пътувал, увеличава многократно шансът за положителни нагласи към миграция. Младите хора с основно и средно образование имигрират повече от тези с висше образование, обяснява Христова.
Малко вероятно е дългосрочно пребиваващите в чужбина да се завърнат у нас дори при неблагоприятни икономически условия в страната приемник. Готовност за завръщане изразяват около една десета от дългосрочните имигранти. Още по-ниска е готовността за завръщане на младежи и девойки, завършили образование в Западна Европа и САЩ. Тяхната цел е да си намерят работа в чужбина.