Прочутият в цял свят мишок Мики Маус вероятно има кралски предшественици. Сензационното откритие дойде от Швеция, където при разкопки археолози откриха бронзова статуетка. Според учените изображението е на лъв и направено от човек, който всъщност никога не е виждал такова животно
Много преди появата на анимационния герой Мики Маус незнаен европейски майстор е направил голяма бронзова брошка, която поразително прилича на героя на Уолт Дисни. Действително от скорошното откритие антрополози и археолози са разделени на два лагера – едните считат изображението за мише, а другите за лъвско, характерно за културата по времето на датирането – около 900 г. пр. н. е.
Мястото на откритието е местността Уппакра, Швеция. По мнение на археолози от историческия музей в Лунда бронзовата находка е служила като украшение на знатна светска дама от железния век.
Археологът от музея Джери Розенгрен казва, че украшението страхотно прилича на най-известния мишок в света, но следва да се счита за стилизирано изображение на лъвска глава. „Подобни украшения са намерени на територията на Франция и се появяват към 700-та година от н. е. Възможно е някой майстор от онова време да не е срещал през живота си лъв, но да е решил да направи нещо аналогично. Лъвът е бил важна част от древната хералдика. Той е станал символ на кралските семейства и военоначалниците в Скандинавия. Лъвското изображение става особено популярно по тези земи след разпространението на християнството. В Библията лъвът се споменава цели 157 пъти.Той е основна част от гербовете на кралските фамилии в качеството си на символ, който ги защитава от злото и всевъзможни нашественици със силните си лапи.
Даже и преди християнсквото най-силният представител на семейство котки се е считал за важен образ, символизиращ властта, силата и победата.” – твърди археологът Розенгрен.

Буда пък е описан като „лъв сред хората”, доколкото в Индия царят на животните се окачествява със своя рев като защитник на порядъка. Вишну често пъти е изобразяван като полулъв и получовек, а лъвското изображение е емблема на великия Ашоки – обединителят на Индия. „ФН”