След Нова година НАП и Митниците ще бъдат едно цяло, съобщиха за Фрогнюз източници от двете институции. В момента се подготвя почвата тихомълком. Сливането ще бъде сервирано в момент, в който няма да може да се реагира, твърдят нашите източници.
В митниците напрежението започна. Служителите са в очакване на съкращение. Те са притеснени, че овакантените места ще бъдат запълнени от хора на НАП.
Какво накара премиерът Борисов отново да заговори за обединяването на двете структури? Припомняме, че през април той оповести намерението си за сливане и след няколко дни се отказа от него. „Понеже преди две седмици заплаших НАП и Митници да ги сливаме, Митниците са събрали 58 милиона повече, така че няма да търсим днес, както се казва, такава реформа, ще ги оставим", беше казал Борисов по време на правителствено заседание.
Хрумката на министър-председателя се прие тогава критично от Реформаторския блок и БСП.
"За сливането на НАП и Митниците има съществени рискове, свързани с тази идея, защото трябва първо да стабилизираш публичните финанси, което е започнало да се случва, но не е завършено докрай. Има 800 млн. лева повече приходи, което показва, че и НАП и Митниците през 2015 година работят по-добре от 2014 година, но дупката в държавните финанси не е запълнена. Има риск, ако сега започне подобно преструктуриране, да има дълъг период на напасване и известен хаос и да се компрометира до известна степен изпълнението на бюджет 2015", критикуваше Мартин Димитров от Реформаторския блок.
„Няма нужда от сливане на НАП и Агенция "Митници", а от подобряване на контрола в тях и на условията на труд на служителите им. На този етап категорично не може да бъде подкрепено това сливане, още повече, ако бъде реализирано от днес за утре”, беше посочил Георги Търновалийски от БСП.