Политиката, която води Министерството на правосъдието, е насочена към повече програми за развитие и обучение, с цел осмисляне на престоя на лишените от свобода в затвора и предоставяне на нови възможности за реализация, когато излязат от тук.
Това заяви днес заместник-министърът на правосъдието Андрей Янкулов при представянето на новоизградения зелен цех в Софийския затвор, който вече стартира дейността си. Проектът „Изграждане на зелен производствен цех” се изпълнява от Държавно предприятие „Фонд затворно дело” /ДПФЗД/ по програма „Иновации за зелена индустрия-България”, в рамките на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 г.
Цехът в Софийския затвор е специализиран в производството на панелни слънчеви колектори и водни отоплителни устройства за екологично чисто производство на топлинна енергия и топла вода. Те са приложими за всякакъв тип сгради, в които се консумира топла вода и се използват източници на отопление. Цехът е оборудван съгласно съвременните стандарти за опазване на околната среда и екологичните параметри. Технологичният процес ще се базира на принципите за ефективност, рециклиране и почти безотпадъчно производство. Близо 130 лишени от свобода от Софийския затвор вече са обучени в техниките на производство на панелните слънчеви колектори и водни отоплителни устройства за екологично чисто производство на топлинна енергия и топла вода.
На представянето на иновативния проект днес присъства и посланикът на Кралство Норвегия у нас Н. Пр. Гюру Катарина Викьор, която изрази задоволство от съдействието и сътрудничеството с Министерството на правосъдието и Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”. Тя припомни общата цел на Норвежкия финансов механизъм, а именно - да допринесе за намаляване на икономическите и социалните различия в Европейското икономическо пространство и да укрепи двустранните отношения между Норвегия и страната бенефициент чрез финансова помощ по различни приоритетни сектори като правосъдие и вътрешни работи, социално развитие, иновации за зелена индустрия.
По проект „Изграждане на зелен производствен цех” е изготвен и наръчник-ръководство с най-добрите практики в областта на зелените иновации, енергийната ефективност, употреба и рециклиране на материали, зелено производство, нормативни изисквания и др. Размерът на финансирането от Норвегия е 414 896 евро.