Управляващата коалиция и най-вече ГЕРБ излизат с повишено доверие след местните избори, но същевременно ключови министри и политики губят подкрепа. Това показва проучване на „Алфа рисърч“ след местния вот на 25 октомври.
В електорален план няма значима промяна в подкрепата за основните политически сили - лек ръст при ГЕРБ и Реформаторския блок, лек спад при Патриотичния фронт и по-значителен при БСП и „Атака“,обобщават социлозите. За 80% от анкетираните, на местните избори ГЕРБ е увеличил влиянието си в обществото. Според 29% Реформаторският блок също излиза от изборите с по-добри позиции.
Ореола си на „силната партия“ започва да губи ДПС. Едва 8% са на мнение, че неговата тежест се е увеличила - също толкова, колкото смятат, че се е увеличила тежестта на новите малки партии като АБВ и „Движение 21“.
Като основни губещи обаче се оценяват най-вече БСП и „Атака“. Според 77% влиянието на БСП сред избирателите спада, 80% твърдят същото за „Атака“. Ако днес имаше избори, националистите на Волен Сидеров дори биха останали извън парламента, анализират нагласите социолозите.
Сред националните партийни и политически лидери с най-висока подкрепа се ползва премиерът Бойко Борисов. Доверието в него нараства 15-ти пореден месец, като достига 38,3% и за първи път от три години позитивните оценки вземат връх над негативните. По-скромна е подкрепата за кабинета - 24% доверие срещу 42% недоверие.
Традиционно финансирана и традиционно одобрявана сфера и в двете правителства на Борисов остава инфраструктурата (73%), а най-харесван министър - Лиляна Павлова (36.5%). Томислав Дончев, министър на еврофондовете, също запазва стабилен позитивен рейтинг.
Здравеопазването (16%), социалната политика (13%) и земеделието (12%), макар и с много по-ниски оценки от инфраструктурата, са следващите, в които гражданите виждат известни позитивни промени. Министрите Ивайло Калфин и Петър Москов се нареждат съответно на второ и трето място сред успешните членове на кабинета. Те са единствените с невралгични ресори, запазващи достатъчно висока подкрепа (по 20%), независимо от разгорещените дебати по реформите в техните сфери.