Една част от критиките към президента за някои от систематичните му непремерени изявления имат основание, защото тук не става дума за неговата личност, а за държавата, нацията и националните интереси. Това каза политологът Александър Маринов по БНР, по повод зачестилите критики и нападки към държавния глава Росен Плевнелиев.
Държавният глава няма привилегията да прави непремерени и тенденциозни преценки, които са право на всеки гражданин – няма правото да бъде „фил“ или „фоб“, допълни политологът.
Има противоречие между днешните изявления на президента и интервюто му в „Индипендънт“ относно Русия и хибридната война на Балканите. Според Маринов, подобни изказвания изместват фокуса от реални към измислени заплахи:
Не съм чул нито веднъж държавна институция или друг авторитетен източник да даде доказателства, че Русия води война, била тя и хибридна, срещу България. Докато войната, която тероризмът води срещу Европа, е съвсем реална, не е въпрос на въображение.
Атакуващите Плевнелиев политически среди не са застрашени той да вземе от техните гласове. Ако той се кандидатира и "откъсне" някакви гласове ще пострадат онези, които днес го подкрепят, смята още Александър Маринов.
Не може един премиер да е високо оценяван, а правителството да е ниско оценявано, защото министър-председателят носи отговорност за дейността на кабинета – така Александър Маринов анализира разминаването в социологическите данни за подкрепата и одобрението на премиера и кабинета:
Едно от двете не е вярно. Или реалната подкрепа за Борисов не е такава, или кабинетът е много по-харесван, отколкото излиза. Но има малки социологически трикове. Балонът на изкуствената популярност, колкото и да се надува, се пука. Важното в едно управление е как се променя животът на хората, а за съжаление животът на хората в България не се променя към по-добро, независимо на какво се наслушахме по време на изборите.