Температурите скачат много по-бързо, причинявайки повече щети на околната среда и екосистемите. Емисиите на парникови газове са над първоначално очакваните обеми.
В близките 100 години ефектът от глобалното затопляне ще надхвърли значително всички направени досега прогнози, обяви един от водещите експерти в областта на промените в климата и опазването на околната среда, и автор на оповестения през 2007 г. Основополагащ доклад за негативните промени в климата, проф. Крис Фийлд, съобщава BBC News.
На Американската конференция на науките в Чикаго, професорът по биология и системи на околната среда от Университета “Станфорд” разкрил, че последните данни за изхвърлените в атмосферата парникови газове показват, че в периода 2000-2007 г. техните емисии са превишили значително първоначално очакваните обеми. Увеличението се дължало основно на нарастналото използване на въглища за добиването на електроенергия в Китай и Индия.
“Фактически сега сме изправени на прага на промени в климата, излизащи далеч извън рамките на всички приети досега мерки за опазване на околната среда”, коментирал Фийлд. В резултат на по-голямото количество парникови газове, той очаква скокът на средногодишните температури по света в следващото столетие да е по-голям от прогнозираните досега от колегите му-специалисти от Междуправителствената комисия за промените в климата -1,1-6,4 С°.
Фийлд не се нагърбва с точна градусова рамка на очакваното по-голямо затопляне, но сочи че най-вероятно температурите ще скачат много по-бързо и в кратки срокове, причинявайки повече щети на околната среда и екосистемите. Една от първите негативни промени от това ще е изсъхването на тропическите гори, което ще повиши риска от унищожителни пожари в тези райони. Затоплянето ще ускори допълнително топенето на вечните ледове около полюсите, което се очаква да причини допълнително рязко увеличение на количествата СО2 в атмосферата.
снимки Вяра Йовева