Добросъседството означава и неналагане на национална идентичност, базирана на груба манипулация на историята, заяви в Скопие българският евродепутат Андрей Ковачев.
Разпространяването на фалшива историческа информация към младите поколения, в същото време представлява и разпространяване на омраза, и пречи на добрите отношения между етнически общности в страната, както и на добросъседските, извън нея. "Македонските граждани и европейското бъдеще на страната не трябва да бъдат заложници на политическите битки на политическия елит на страната. Гражданите на Македония, заслужават да бъдат и европейски граждани и отговорност за това имат политиците в Скопие."
Андрей Ковачев направи изказване по тези теми по време на 13-тата среща на Съвместния парламентарен комитет ЕС-Бивша югославска република Македония, която се проведе на 3-4 декември 2015.
По време на дискусиите, Ковачев заяви, че трябва да бъде завършено подписването на договор за добросъседство с България, както и изчистване на всички останали спорни въпроси за да се стигне до истинско подобряване на отношенията между двете страни. Евродепутатът реагира остро на въпрос за т. нар. "македонски малцинства" в съседните държави.
Съвместният парламентарен комитет завърши с приемане на препоръки, в които се призовава за спазване на споразуменията от 2 юни и 15 юли, преходно правителство и осигуряване на честни избори през април 2016, прекратяване на намесата на правителството в работата на медиите, прозрачно разследване на правителствените злоупотреби в т. нар. скандал "бомби", изчистване на говора на омразата, етническите предразсъдъци и негативното отразяване на съседите в учебниците.
Ковачев се срещна с Българския културен клуб-Скопие, както и с други граждани в Македония, открито заявяващи българската си идентичност. Във връзка с тези срещи, евродепутатът отбеляза, че "ледовете се пропукват, страхът намалява, историческата истина е по-силна от лъжата и манипулацията."