„Правата и свободите са нишките, формиращи тъканта на съвременния цивилизован свят, към който и България принадлежи. Високите европейски стандарти, гарантиращи гражданските права, са част от Конституцията на нашата страна – същата, която е обект на толкова намерения за промяна, подмяна и т.н. Република България е ратифицирала всички ключови международни конвенции, свързани с човешките права и свободи”. Това написа в социалната мрежа Facebook председателят на БСП Михаил Миков.
Той подчертава, че примерите за накърняването им, както у нас, така и в по-напреднали демократични общества, не са малко. „Въпреки това споделям мнението, че разписването им в документи на водещи международни организации и в националните законодателства помага най-малкото за идентифицирането и на случаите на нарушаване, и на нарушителите”, казва лидерът на социалистите в своето обръщение.
Михаил Миков посочва, че в последните десетилетия един от водещите принципи, свързани с правата и свободите, пострада в забързаното, агресивно и почти неоспорвано налагане на неолибералния модел, именно опазването на човешкото достойнство, във всякакви отношения. „Правото на достоен живот е онова, което днес сме призвани да възстановим и гарантираме. Дълбоките неравенства са в основната на деградацията на човешкото достойнство. И средствата за преодоляването им са политически – такива, които поставят във фокуса интересите на мнозинството”, посочва също Миков. Той подчертава, че левицата полага реални усилия за това – чрез инициативите ни за въвеждане на справедливо данъчно облагане, чрез мерките, които предлагаме за облекчаване на демографската криза, с това, че се противопоставя на принципа, че образованието и здравето са само за онзи, който плаща.
Председателят на социалистите е категоричен, че левицата защитава активно правото на достоен живот на всички онеправдани в сегашното статукво обществени групи. „Използвам повода, за да изразя подкрепа за днешния протест на работещите в музеи, галерии и библиотеки. Недоволството им е основателно и е предизвикано от системното недофинансиране на опазването на културното наследство и недостойното им възнаграждение на фона на отговорната им задача. Социалистите сме категорични – държавата е длъжна да осигури нормалното функциониране на сектора и да съхрани достойнството на българските граждани, които работят в културните институции”, казва още той.
Пълният текст:
Уважаеми съграждани,
Днес отбелязваме Международния ден за правата на човека. На 10 декември 1948 г. е подписана Всеобщата декларация за правата на човека, в която място намират водещи принципи за свободата на личността и равенството между хората, за опазването на човешкото достойнство. Ценното на този важен документ на ООН е, че посочва изрично универсални права – индивидуални, граждански, политически, социални, икономически, както и базови свободи, свързани с убежденията, с изразяването... Имаме и Конвенция за защита на човешките права и основните свободи на Съвета на Европа, която доразвива заложеното в декларацията на ООН.
Правата и свободите са нишките, формиращи тъканта на съвременния цивилизован свят, към който и България принадлежи. Високите европейски стандарти, гарантиращи гражданските права, са част от Конституцията на нашата страна – същата, която е обект на толкова намерения за промяна, подмяна и т.н. Република България е ратифицирала всички ключови международни конвенции, свързани с човешките права и свободи. Разбира се, примерите за накърняването им, както у нас, така и в по-напреднали демократични общества, не са малко. Въпреки това споделям мнението, че разписването им в документи на водещи международни организации и в националните законодателства помага най-малкото за идентифицирането и на случаите на нарушаване, и на нарушителите.
В последните десетилетия един от водещите принципи, свързани с правата и свободите, пострада в забързаното, агресивно и почти неоспорвано налагане на неолибералния модел – говоря за опазването на човешкото достойнство, във всякакви отношения. Правото на достоен живот е онова, което днес сме призвани да възстановим и гарантираме. Дълбоките неравенства са в основната на деградацията на човешкото достойнство. И средствата за преодоляването им са политически – такива, които поставят във фокуса интересите на мнозинството. В БСП полагаме реални усилия за това – чрез инициативите ни за въвеждане на справедливо данъчно облагане, чрез мерките, които предлагаме за облекчаване на демографската криза, с това, че се противопоставяме на принципа, че образованието и здравето са само за онзи, който плаща и че не сме съгласни българите да не доживяват до пенсия. Надявам се повече български граждани да припознаят своите интереси в тези наши усилия и да ги подкрепят.
От левицата защитаваме активно правото на достоен живот на всички онеправдани в сегашното статукво обществени групи. Използвам повода, за да изразя подкрепа за днешния протест на работещите в музеи, галерии и библиотеки. Недоволството им е основателно и е предизвикано от системното недофинансиране на опазването на културното наследство и недостойното им възнаграждение на фона на отговорната им задача. Социалистите сме категорични – държавата е длъжна да осигури нормалното функциониране на сектора и да съхрани достойнството на българските граждани, които работят в културните институции.