"Част от промените, които бяха гласувани вчера, стоят от години наред и бяха нужни. Явното гласуване е доба новина, сезирането на Конституционния съд - също. Аз бях сигурна, че ще има оставка на правосъдния министър, защото центърът на реформата на министър Иванов се счупи. Това каза пред БНТ Екатерина Михайлова
Това бе разделянето на ВСС и квотният принцип, които трябваше да осигурят независимостта на съда", смята Михайлова. "Вече няма да бъде абсолютно гарантирано, че само съдии ще избират съдии", добави юристът.
"След това дойде следващата цел да има раздържавяване на собствеността, след това дойде следващата цел - членството ни в ЕС и НАТО. Целите ни бяха големи, но ясни. Днес целите не са ясни", посочи тя. Темата сигурност е много важна за България. Така коментира хакерската атака срещу ДБГ днес.
"Но понеже съм оптимист смятам, че съдебната реформа не може да стане само с конституционни промени. В този процес не трябва да участва само съдебното лоби, могат да участват и хора с активна гражданска позиция. Подобно предложение беше дадено и в становището на Венецианската комисия", разкри Екатерина Михайлова.
"Много трудно се свиква Велико народно събрание и това е проблема на нашата Конституция. Там има други опасения, че свиканата власт може да направи и нещо друго. Това плаши политиците".