Търсят се млади българи, които да заминат в Германия, за да учат и работят едновременно. Престоят им там е осигурен с пари от програмата „Работата на моя живот”.
Програмата е изцяло финансирана от германското правителство, което за поредна година набира младежи от различни европейски страни, за да ги включи в така нареченото дуално обучение чрез работа.
За новата учебна година през 2016 от България могат да заминат около 200 младежи, условието е да са на възраст между 18 и 27 години, със завършено средно образование, но да нямат магистърска степен.
Програмата плаща курс по немски в България, след който се заминава за Германия. Там има подготвителна 6-седмична практика, след която младият човек избира дали да продължи или да се върне в родината.
Надя Маринова е сред одобрените българи при предишното набиране на кандитати. След шест седмичната практика решава да остане. Учи, работейка в известна местна IT компания. Разказва, че не е лесно да се работи в Германия.
Дуалното обучение е три или три години и половина. На младежите се осигуряват общежитие и заплата, която федералната агенция по труда допълва, за да стигне 818 евро на месец. Поемат се и разходите за пътуване до България два пъти в годината.
В края на всяка година се държи изпит, а в края на целия период младежите се явяват пред съответната индустриална или занаятчийска камара. Тя издава сертификат, който важи навсякъде в Европа.
„След обучението си младежите могат да работят където искат, било то в Германия или друга страна, или да се завърнат в Бълагрия”, каза пред bTV Славка Радева от Агенция по заетостта.
За новата учебна година през 2016-та се търсят младежи за обучение по професии като готвач, пекар, сладкар, електротехник, стругар, различни специалности в строителството, фризьор, животновъд.
Албена е на 20 години и от скоро е безработна. От бюрото по труда разбира за германската програма. Казва, че би заминала заедно с приятеля си. „Със сигурност там ще имам повече възможност за работа, възнаграждение и всичко”, каза тя.
Обучението при работодател е гарантирано за всеки одобрен по програмата.
Германците залагат на дългосрочна политика за пазара на труда. От една страна помагат на младежи, които искат да учат професия в тяхната държава, а от друга - решават проблема си с дефицита на кадри. Дуалното обучение е сред причините Германия да е с най-ниската младежка безработица в Европа.