В предлагания нов стандарт за Спешна помощ е записано, че линейка ще трябва да пристига при пациент от 8 до 120 минути според състоянието му, което ще се определя с кодове, като код “червено“ ще означава, че пациентът е с пряка опасност за живота, съобщи БНР.
Здравното министерство постави проекта на обществено обсъждане, а заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков обясни, че при код“червено“ спешната помощ ще достига до човека с пряка опасност за живота до 8 минути, макар че тези кратки срокове няма да влязат веднага в сила и няма да служат като механизъм за наказание на спешните екипи:
Моменталното въвеждане на такива кратки разчети изисква доста неща, които все още не са направени - затова направихме цялата концепция за спешната помощ, затова е и големият проект, по който влиза финансирането, затова променяме и оборудването, и линейките.
Първоначално цялата информация за закъсняване и прехвърляне на тези разписания по минути от стандарта ще бъдат използвани за извършване на анализи и подобряване на дейността, допълни доктор Шарков.
Проблем с въвеждането на триажа не се очаква, добави още заместник-министърът на здравеопазването:
Единственото нещо, което винаги е създавало проблем и в останалите държави е "зеленият" пациент - не толкова в спешно състояние и възможността неговото диагностициране и лечение да бъде отложено за по-дълъг период от време или както е разписано до 120 минути.
При първите два въпроса трябва да бъде изяснено състоянието на пациента, като отново на телефон 112 ще се звъни за Спешна помощ. В рамките на три месеца се обучават хората за определяне на състоянието, като досега са обучени 6 000 експерти.