Тракийският венец, дарен на директора на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров, може да се окаже на 35 века. Това мнение защитават археолозите Мартин Христов и Стефан Александров, подкрепени и от проф. Иван Маразо.
Реликвата изпрати бизнесменът Добромир Петков от Щатите. Емигрантът зад океана го купил от аукцион в САЩ и го подари на проф. Димитров за 70-годишния му юбилей. Историкът го дари на НИМ. Според експерти реликвата струва най-малко $100 000.
Според Мартин Христов и Стефан Александров обаче венецът е с 1200-1300 години по-древен. Техните аргументи са, че носещата златни листа лента - при всички известни досега тракийски венци от V-I в.пр.н.е.- е оформена като обла клонка. А при новопостъпилия експонат е елипсовидна плоска лента, каквито има при венците от времето на Троянската война в областта на града на Приам, Хектор и хубавата Елена, открит от знаменития Хайнрих Шлиман.
Връзките между Троя и Древна Тракия отдавна са доказани от науката. Артефактите от раннобронзовия пласт на Карановската селищна могила, близо до Нова Загора, напълно съвпадат с културен пласт 7б-2 от разкопките в Троя, свързан с гибелта на града, най вероятно в средата на 13 век пр. Хр. Това подхранва хипотезата, че траки и троянци са всъщност един етнос, разпрострял се на двата полуострова - Балканите и Мала Азия. Неслучайно царят на племето едони Рез, възпят от Омир в "Илиадата" с "белите си като сняг и бързи като вятъра коне", отива да се бие на страната на троянците, където и загива, убит от Одисей