САЩ изразиха загриженост, че екзекуцията от Саудитска Арабия на смъртната присъда на шиитския духовник шейх Нимр ал-Нимр и още десетина членове на Ал Кайда може да засилят религиозното напрежение в Близкия изток, съобщи ББС.
Държавният департамент на САЩ призова лидерите в региона да удвоят усилия за намаляване на напрежението.
В изявление говорителят Джон Кирби призова правителството на Саудитска Арабия да спазва човешките права и да осигури справедлив и прозрачен съдебен процес.
Кирби каза, че саудитското правителство трябва да позволи мирното изразяване на недоволство и заедно с останалите лидери от региона да удвои усилията за намаляване на регионалното напрежение.
Екзекуцията на шейх Нимр предизвика протести в шиитските общности в Близкия изток. Протести имаше в източната част на Саудитска Арабия, както и в Иран, Бахрейн и няколко други страни.
Иран
В Техеран ядосани демонстранти щурмуваха саудитското посолство в събота вечерта, като успяха да запалят мебели, преди да бъдат разпръснати от иранската полиция.
МВнР в Техеран каза, че саудитското кралство ще плати висока цена за действията си.
Саудитска Арабия се оплака пред иранския пратеник в Риад за намеса във вътрешните си работи и връчи протестна нота.
Снимки от погрома в саудитското посолство бяха разпространени в социалните мрежи. Протестиращите бяха ирански студенти.
АФП съобщи, че кварталът на посолствата в Техеран е напълно блокиран от силите на реда.
Бахрейн
Десетки протестираха в Бахрейн срещу екзекуцията на шейх Нимр.
Антиправителственият протест се проведе на 2 януари, съобщи Ройтерс. Активисти носиха снимки на духовника и скандираха лозунги срещу правителството. Нямаше инциденти по време на протеста.
Протест в Лондон срещу екзекуциите в Саудитска Арабия
Демонстранти вдигнаха плакати пред посолството на Саудитска Арабия в Лондон срещу екзекуциите на 47 души, извършени от Риад, съобщи Ройтерс.
Протестиращите издигнаха лозунги срещу изпълнението на смъртната присъда.
Нимр, най-силният критик на управляващата в Саудитска Арабия династия сред шиитското малцинство в страната бе смятан за лидер на по-младите членове на общността, отхвърлящи по-спокойното отношение на по-старите лидери към неуспеха в постигане на равноправие със сунитите, пише Ройтерс.
Редакторът на ББС за Близкия изток Алан Джонстън описва шейх Нимр като известен духовник, открит критик и изразител на гласа на малцинството шиити в Саудитска Арабия, които се чувстват маргинализирани и дискриминирани.
Саудитска Арабия
Нимр бе осъден на смърт за тероризъм. Екзекуцията му предизвика протести в Катиф, в източната провинция на страната, въпреки забраната на протестите.
Активисти издигнаха лозунги „Народът иска падането на режима“ и „Долу династията Ал-Сауд“, с което напомни за протестите от 2011 в зората на Арабската пролет.
Протести в източната провинция на Саудитска Арабия имаше и през 2012, при ареста на Нимр.
Екзекуциите в събота бяха извършени в 12 места в саудитското кралство. Един от осъдените 47 души бе гражданин на Чад, а друг – египтянин. Останалите бяха саудитци.
Международната правозащитна организация Амнести Интернешънъл каза, че 47-те екзекуции показват, че саудитските власти „продължават да нарушават човешките права“ и определиха процеса срещу шейх Нимр като „политически и несправедлив“.
ООН
ООН осъди екзекуциите в Саудитска Арабия. Говорителят на генералния секретар Бан Ки Мун каза, че те „предизвикват тревога за естеството на обвиненията и справедливостта на процеса“ и изразява несъгласието си със смъртната присъда, съобщава сайтът на ООН.
„Генералният секретар призовава за спокойствие и въздържание в реакциите на екзекуцията на шейх Нимр и призовава всички регионални лидери да избягват ескалацията на религиозното напрежение“, се казва в съобщението.
Ген.-секретар на ООН осъжда и погрома, извършен от демонстранти срещу посолството на Саудитска Арабия в Техеран.