Новата година обикновено е повод да решим да се откажем от някой свой вреден навик, например - пиенето. Но след 20 години наблюдения учените от Университета на Тексас в Остин, под ръководството на психолога Чарлз Холахан (Charles Holahan), стигнали до заключението, че трезвениците умират по-рано дори и от хроничните алкохолици, т.е. пълният отказ от алкохола е по-опасен от алкохолизма.
Изследването е публикувано в списание Alcoholism: Clinical and Experimental Research.
В експеримента са взели участие повече от 1800 души на възраст между 55 и 65 години, които били разделени на три групи: алкохолици, умерени консуматори на алкохол и трезвеници, разказва Business Insider.
Установено било, че хората, отказали се от алкохола напълно, умират по-рано от другите. Като цяло, 69% от тях не доживяват до 65 години. Сред алкохолиците такива са 60%, а сред умерените консуматори - само 41%. И тези резултати се получават въпреки факта, че употребата на алкохол очевидно увеличава риска от заболявания и нещастни случаи.
В този случай, зависимостта от други фактори не е проследена - жизнен статус, спортуване, социална среда.
Най-вреден ефект върху човешкото тяло има резкият отказ от алкохола. Ако алкохолик реши да спре пиенето, най-вероятно, че ще си отиде от този свят много по-рано, отколкото ако продължи да пие.
Все пак, според Министерството на здравеопазването, прекомерната употреба на алкохол е вредна за вашето здраве.