Ако парите бяха мотивация за решаване със силови средства, би трябвало в Ситито на Лондон или Уолстрийт, от всеки прозорец да стърчи тежка картечница или базука. Финансовите центрове са се установили там, където има ред. Някой е решил, че няма ред и това е начинът, каза по БТВ банкерът Левон Хампарцумян по повод показните убийства от последната седмица.
В едно подредено общество има много различни начини относително бързо да си решиш проблема без да вадиш пистолет, отбеляза той.
Над 60 млрд. лева са депозирани в банките, като 85 на сто са раздадени като кредити, посочи банкерът. Според него на това може да се гледа по два начина – като на стагнация и като на резерв за по-високи потребление и растеж в момента, в който има по-предсказуеми икономически условия и хората решат да харчат.
Рискът на средата в България е доста висок, лошите кредити са доста високи, дисциплината на кредитополучателите се различава от тази в Чехия или Германия, посочи Хампарцумян. Според него тенденцията е в посока надолу и при кредитите, и при депозитите, като това е щяло да е още по-чувствително, ако България беше в Еврозоната.
Шефът на „Уникредит Булбанк” подчерта, че по-ниските лихви не са загуба за банката, а част от естествен процес. По думите му таксите няма как да се вдигат безконтролно – финансовите институции имат възможност да печелят, но от все по-съвършени услуги, а не просто от надписване на сметката.