Националната агенция за приходите (НАП) проверява 300 души, купили си скъпи недвижими имоти и автомобили. Причината те да станат обект на проверка от страна на данъчните е, че в последните години се осигуряват на минималния осигурителен доход. Сред тях са и собственици на къщи в престижни райони и притежатели на луксозни лимузини, поясняват от приходната агенция.
Данъчните отбелязват, че всеки месец се прави селекция на рискови физически лица. Анализът обхващал официалните им доходи и съпоставката с данните за недвижимите имоти и превозни средства. Те автоматично постъпвали в НАП от полицията и общинските власти.
Проверки и ревизии инспекторите на НАП предприемали в случаи, в които нямало логично обяснение на произхода на средствата за скъпите покупки. Те облагат недекларирания доход за 5 години назад заедно с лихвите. В случаите, в които сумата на укритите данъци е значителна, данните се изпращат на прокурор за търсене на наказателна отговорност.
От НАП подчертават, че Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода до 8 години за онези, които са укрили данъци в особено големи размери.
Близо година данъчните ежемесечно търсели по телефона или пък се срещали лично с работници, чиито заплати са били в размер равен или близък до минималния осигурителен праг за съответната длъжност и са напуснали или са били уволнени. Целта на тези разговори и срещи е да се установи при какви условия са работили служителите, докато са били наети, били ли са принудени да подпишат договор на по-ниско от реалното възнаграждение, за да се избегне плащане на данъци и осигурителни вноски. Данъчните целят да разберат и дали служителите са забелязали при бившия работодател отклонения от данъчно облагане.
Често се случвало напусналите работници да разкриват схеми за укриване на данъци и осигуровки. Именно тези данни стояли в основата на проверките и ревизиите със значителни разкрия, поясняват още от приходната агенция.