НОВИНИ


Страхил Делийски: Има тотален разпад на институционалността

7 5837 15.01.2016
Страхил Делийски: Има тотален разпад на институционалността
Страхил Делийски

Каквото и да кажем, то не може да е извън контекста на тоталния разпад на институционалността, на политическото, на социалността, която трябва да превръща от хората общност. Затова ще се чудим и питаме къде е държавата, какво става? Лошото е, че се сещаме за всичко това, когато вече е късно, каза политологът Страхил Делийски по БНР и обобщи, че това се е превърнало в норма.


Много е трудно да се говори за политическата ни система като част от нормалността, предвидимостта и рационалността. Институциите бяха подменени от личните отношения, от една недемократична политическа култура. Тогава социалните практики следват съвсем друга логика от нормалността.

 

Според Делийски много трудно е да се каже и докога хората могат да търпят случващото се, защото ние минахме едно ниво, което почнахме да приемаме това като част от пейзажа. Увлечени в навика трудно можем да си помислим, че нещо по- добро може да стане. Ние сме разслоени, което блокира възможността за някакви общи действия, каза анализаторът, като припомни, че историята е показала, че ние като общество можем да търпим и много. Трудно можем да говорим за ситуация, в която да очакваме сериозен социален бунт, с малки изблици на социална ярост, прогнозира той.

 

Очаква ни динамичен политически сезон, в който партиите трябва да реагират на определени процеси. Докъде ще стигне тази динамика, е рано да се каже. Той обясни, че РБ си изпълни функцията, за която беше създаден – легитимиране на второто правителство на Борисов, като елитът на проекта е на властови позиции.

 

РБ отива към разпад, това е видно, въпросът е какъв потенциал има Радан Кънев за нов политически проект? Благодарение на неговите действия ГЕРБ беше легитимирана като дясна партия и зае дясното пространство. В този смисъл на нова дясна партия ще ѝ бъде трудно да заеме място под слънцето, каза Страхил Делийски.

 

За ДПС е видно,  че текат процеси на преформатиране на партията. Силата на Борисов е в слабостта на другите политически субекти, коментира политологът. Това е измамно спокойствие, защото когато няма силна опозиция, която да обере конфликтите във властта, се появяват центробежните сили. Липсата на опозиция ще създаде напрежение и в ГЕРБ, каза още той. Особено в такава ситуация е естествено погледите да са насочени към МВР и министър Бъчварова, която при последната си изява направи сериозна комуникационна грешка, добави преподавателят.

 

За съжаление българският политически елит показва, че с всеки ден се разминава с очакванията на суверена. Ако този процес не спре, става трудно прогнозируем. Няма институционална и рационална логика в решенията и действията на политическия елит и това пречи на прогнозите, защото не знаем какво има в техните глави.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама