Цирк в Специализирания наказателен съд по делото срещу Алексей Петров, Антон Петров, Марчело Джотолов, Янко Попов и Кирил Топалов. Свидетелка по процеса изкара из кожата съдиите с еднотипния отговор на всичките им въпроси, че нищо не си спомня, предаде репортер на „Фрог нюз”.
Свидетелката Върбинка Стоянова-Стефанова, която се познава с Алексей Петров, бе загубила памет и повтаряше непрекъснато в съда: „Не си спомням.”
„Не си спомням дали съм имала акции в застрахователното дружество „Спартак”. Това е било в миналия век. Не си спомням дали съм джиросвала. Не ме интересува какво е станало с акциите ми в дружеството „Спартак”. Това са част от обясненията, дадени в спецсъда от Върбинка Стоянова-Стефанова, която в момента е преподавател в Техническия университет.
Тези отговори провокираха недоумение у магистратите как тя може да загуби паметта си и в същото време да дава знания на студенти.
Попитана дали е имала психни проблеми, тя категорично отрече да страда от душевно заболяване.
За да опреснят паметта й, съдиите й прочетоха какво е разказвала през следовател през 2010 г. От обясненията й пред него става ясно, че за една година Върбинка Стоянова-Стефанова е разказала едно и също нещо 4 пъти.
Пред следователя тя е обяснила, че се познава с Алексей Петров от нейната кума. Съпругът й бил поканен да стане акционер в застрахователното дружество „Спартак”, както и бил натоварен със задачата технически да го изгради, понеже е компютърен специалист.
След известно време изпълнителният директор на компанията Румен Ценков навестил нея и съпруга й и им казал, че трябва да си прехвърлят акциите тъй като две израелски дружества ще правят сделка със „Спартак” и условието било старите акционери да нямат никакво участие. Семейството се съгласило и при осъществяването на джирото станало ясно, че акциите на съпруга на Върбинка Стоянова не били 2%, а 0,2 %. По-голямата изненада била, че акциите не били на името на съпруга й, а на нейно име. Свидетелката и мъжът й настоявали да имат запис на заповед, с която те си гарантирали, че ще получат 36 деноминирани милиони лева. Румен Ценков увъртал за този документ, казал, че не разполага с печат и пр. и предложил на Върбинка да я закара до офиса му, за да вземе каквото му е необходимо. Вместо там Ценков я е закарал при Алексей Петров на басейна Спартак. За да я принуди да направи каквото израелците искат, той насочил пистолет към главата й. Тогава тя била готова на всичко само и само да си тръгне, обяснила свидетелката.
Алексей Петров ме наричаше рекетьорка. Каза ми, че нямам право да поставям условия и че съм неблагодарница, тъй като той се ангажира да помогне на баща ми, който беше получил сърдечен аневризъм и не можеше линейка да го транспортира от Плевен в София. Алексей Петров щеше да помогне, но баща ми почина преди да му окаже съдействие, разказва свидетелката пред следовател.
Тя също така пред него е разказала, че след този сблъсък с Петров офисът на съпруга й бил обграден от хора на фирма „Ин 80”. Няколко дни не са имали достъп до него.
През 2013 година в Софийски градски съд Върбинка Стоянова е повторила някои от фактите, посочени в досъдебното производство, но не всички. Твърдяла е, че тя и съпругът й имали акции в дружество „Спартак” и отричала да е получавала заплахи.
На въпрос дали е лъгала съда, Върбинка отговори: „Не съм лъгала съда” и добави, че не си спомня какво е казала пред Софийски градски съд.
За да стане ясно дали свидетелката е казала истината в досъдебното производство, ще бъде призован и съпругът й в Спецсъда за разпит.