От Министерството на образованието и науката признаха, че не са представили по най-добрия начин промените в новите учебни програми, които предизвикаха недоволство и протести сред учителите по география.
В събота учителите протестираха пред министерството и настояха да бъде преразгледана промяната в учебния план на техния предмет, според която част от съдържанието изучавано в седми клас, ще трябва да се преподава на петокласници. Според учителите на тази възраст децата не са подготвени за толкова сложен материал. Иван Такев от пресцентъра на просветното ведомство заяви по БНР:
Ние отчетохме като грешка да кажем, че в петък в края на работния ден бяха качени на сайта програмите, но от там започва един месец на обществено обсъждане.
Експертите увериха, че промените в учебните планове са необходими, за да може учениците да отговорят адекватно на изискванията на новото време. От министерството обясниха, че в новите учебни програми пише за "османско владичество", но ако учениците използват изразите "робство" или "присъствие", техните оценки няма да бъдат намалявани:
Характеристиката на тази политическа система ще я даде науката, обясни Радостина Николова от министерството. В отговор на коментарите, че православието и покръстването са изчезнали от учебниците, тя коментира:
Да не забравяме, че всъщност големият процес, това е християнизация. Покръстването също е процес, то е част от него. Има православие, да, има православие.
От Министерството на образованието увериха, че диалогът с учителите ще продължи. Не е възможно обаче срокът за обсъждане на новите програми да бъде повече от 1 месец, тъй като, ако това стане, учебниците няма да може да бъдат отпечатани навреме.