Бившият правосъден министър Христо Иванов се обяви против поисканата анблок оставка на Висшия съдебен съвет (ВСС). Според него, без анализ на причините за остро критичните бележки в доклада на Европейската комисия, смяната на Съвета би се превърнала в просто замитане на персоналната отговорност.
Със сигурност доста нескопосаният опит вчера да се посочат виновните за негативите в евродоклада е скроен така, че да не засегне интересите на главния прокурор. Общо-взето, беше направен опит да се разреши кризата така, както се разрешават ситуациите, когато губиш на карти. Във ВСС със сигурност трябва да има оставки, но е много важно да се направи разлика между тези, които с действията си са допринесли за негативите и критиките, и тези, които получават много силна подкрепа от Комисията в този доклад за своите действия. Разликата между това да заметеш един проблем и да го решиш, често пъти е много тънка, посочи Иванов пред БНР.
На въпрос трябва ли отговорност да се търси и от главния прокурор, който се смята за една от влиятелните фигури в Съвета, Иванов каза:
Когато в третата година на твоя мандат, след няколко гласувани кредита на доверие от страна на Комисията за определени организационни мерки, се предписва външен одит, и това е безпрецедентно във вече 9-годишната история на механизма, Комисията, така да се каже, казва в рамките на досегашната процедура на събиране на факти: "Ние вече не можем нищо да направим, изчерпани са нашите средства, трябва да бъде на място една много по-задълбочена проверка вътре в прокуратурата". Това наистина е едно гласуване на недоверие, много сериозно, от страна на нашите международни партньори. Аз смятам, че това поставя тезата на въпроса – В името на какво г-н Цацаров, след всичко това, иска да продължава още 3-4 години да бъде главен прокурор на България? Каква полезност за обществото, освен за себе си, това ще има?