Почитаме покровителя на конете св.Тодор. По стара традиция на много места в страната организират кушии и събори. Жените месят обредни хлябове с фигурки на благородното животно
В архаичните представи конят е вярно и предано животно. То притежава свръхестествена сила да бъде недосегаемо за зли духове, вили, караконджули и вампири. Конят е основен атрибут на тракийските божества, а в прабългарските паметници е изобразяван като соларен знак.
Покровител на конете е св.Тодор, който ревностно пазел строгия великденски пост и христовата вяра. В знак на признателност народът му отредил голям празник.
В чест на св.Тодор жените месели обреден хляб – колач, украсен с фигурки на кон или конска глав. Mладите невести взимали първо причастие в църквата, пеели песни на светеца, покровител и на раждаемостта. Гадаели за женитба, деца и любов, предсказвали дали ще е плодородна годината. Mъжете огранизирали koнни надбягвания - кушии. В тях участвали само ергени и млади мъже. Победилият кон се кичил с венец, а стопанинът му черпил всички участници в надпреварата с постни гозби, погача и вино.
Повече за празника четете в „Етнокалендар”
снимки Вяра Йовева