По балансиран начин България се стреми да се възползва от разрива на отношенията между Турция и Русия, за да съживи отслабените си икономически връзки с Москва – неговият основен доставчик на газ, но без да обиди Анкара – важен съюзник в миграционната криза, посочва AFP.
В знак на размразяване на отношенията, София през миналата седмица беше домакин на среща на комитета за българско-руското икономическо сътрудничество – първата след провала на проекта за газопровода „Южен поток“ през 2014 година.
Планът за няколко милиарда долара беше насочен към доставка на руски газ за Европа през Черно море и Балканите, заобикаляйки конфликтната Украйна. Но България, като членка на ЕС и НАТО, попадна под натиск от Брюксел и Вашингтон и така се стигна до спиране на сделката.
В отговор Русия преначерта плановете си за транспортиране на природен газ чрез нов подводен газопровод, наречен „Турски поток“. Но те също бяха отменени след свалянето на руски военен самолет от турски изтребител близо до сирийската граница през ноември.
България – единствената членка на блока, която получава почти всичкия си природен газ от Русия през Украйна, сега се опитва да предложи нова сделка: изграждане на депо, което може да насочва руския газ към Европа през България. Русия предпазливо приветства предложението.
„Това, което ни пречи да бъдем твърде оптимистични на този етап, е фактът, че все още сме в очакване на уреждането на редица технически въпроси с Европейската комисия“, заяви заместник-министърът на правосъдието на Русия Сергей Герасимов, след двустранна среща през миналата седмица.