Ако блокадата на гръцката граница продължи прекомерно дълго, би могло да се заведе дело срещу Гърция за липса на ефикасни мерки за осигуряване на свободата на движението на стоки и хора. Това каза пред Фрог нюз адвокат Михаил Екимджиев.
От едната страна на везната е свободата на движение на хора и стоки, от другата – свободата на изразяване на мнение, включително чрез граждански протести. В тази ситуация държавата трябва да е арбитър. Тя трябва да реши доколко може да толерира тази проява на гражданско неподчинение и доколко поносими са загубите на хората и бизнеса от нарушаването на правото на свободно движение на хора и стоки по чл. 28 и чл. 45 от ДФЕС.
ЕК не може да каже какво да се направи, а само да отправи препоръки Гърция да предприеме подходящи мерки за спазване на европейското право. Тя вече е изискала информация от Гърция какво е предприела до момента за решаване на проблема.
Потърпевшите граждани обаче и България могат да се обърнат към ЕК за започване на наказателна процедура срещу Гърция, която системно толерира подобни блокади. Дори Комисията да санкционира гръцката държава, те няма да получат пряко обезщетение, предупреждава адв. Екимджиев. Това може да стане само чрез завеждане на дела в Гърция или в Страсбург.
Тъй като тези блокади не са от вчера, може да се подаде жалба и от
българските граждани, и от българската държава за започване на наказателна процедура срещу южната ни съседка. България най-вероятно няма да заведе дело, за да не развали дипломатическите отношения с Гърция, но потърпевшите българи биха могли да го направят. След евентуална наказателна процедура Гърция може да стане по-решителна в действията си срещу блокадите.