Въпреки появилите се напоследък алетрнативни форми на финансиране при покупка на недвижим имот, класическият банков ипотечен кредит остава най-предпочитан.
Това, разбира се, не е учудващо въпреки повишените критерии на банките за отпускане на кредит, защото по този начин за защитени максимално и купувачът, и продавачът. Възможността да се купи недвижим имот на лизинг в момента е почти нищожна, тъй като повечето лизингови компании са състредоточени в основните си дейности свързани с лизинг на автомобили и машини (изключение са машините за строителство), както и управление на съществуващия портфейл.
Епизодичните предложения на пазара за схеми на финансиране, предлагани от строителите са вариант, но и те не са по-изгодни от банковия кредит. Тези схеми са краен вариант при хора, които не могат да докажат доходите си пред банка. Една от причините е, че независимо колко вноски е направил купувачът, в повечето случаи собствеността се прехвърля при издължаване на цялата сума към строителя или инвеститора. С кредит от банка купувачът получава нотариален акт за имота веднага. Според анкета публикувана в www.fincity.bg 32,10% смятат да теглят ипотечен кредит през следващите три месеца. 7,62% смятат да теглят, но към края на годината. 54,04% не смятат да теглят ипотечен кредит, а 6,24% - не са решили.
Смятате ли да теглите ипотечен кредит в следващите три месеца?
1. Да (32.1%)
2. Не (54.04%)
3. Да, но към края на годината (7.62%)
4. Не съм решил (6.24%)
Средният потребителски кредит за месец февруари е 9100 лева, като най-желаните срокове са 5 и 10 години. Водещите банкови оферти, според класацията на финансовия портал www.fincity.bg са на SG Експресбанк – потребителски кредит „Експресо” със срок до 10 години в лева и Уникредит Булбанк потребителски кредит без поръчител, с превод на месечна вноска с намаляващи вноски в евро.
снимки Вяра Йовева