Управляващите умуват как да спрат незапочналата все още работа на комисията, която трябва да намесват ли се Русия и Турция във вътрешната политика на България. Временното звено бе създадено за два месеца на 19 февруари с решение на парламента.
Преди дни обаче премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов разкритикува депутатите, че тъкмо бил затоплил отношенията с двете държави, а сега има нови условия за прехвърчане на искри и им препоръча да преразгледат решението си.
В ГЕРБ обсъждат няколко варианта за изход от ситуацията, но ще изчакат 7 март, когато е срещата на ниво ЕС – Турция. Съображението им е да не изглежда, че реагират под натиск от Русия.
Миналия петък руското външно министерство критикува действията на България и оприличи създаването на комисията на "неомаккартизъм". Последва остра реакция от страна на българското Министерство на външните работи, чийто говорител заяви, че заявката на Москва само потвърждава опасенията за намеса във вътрешните работи на страната.
Най-вероятно е предметът на дейност на комисията – изслушване на представители на Министерството на външните работи, МВР и службите, да бъде прехвърлен към постоянните комисии на парламента, като тази по външна политика и за контрол на спецслужбите. Обсъжда се също и самата временна комисия да се събере следващата седмица и да излезе с предложение до Народното събрание за разпускането й.
Най-лесният и чист вариант е, без да се събира, комисията да изчака да изтече срокът й на дейност от два месеца и така отсамосебе си да се прекрати дейността й. До създаването на комисията се стигна по инициатива на ДПС, след като от турското посолство потвърдиха медийни публикации, че на почетния председател на ДПС Ахмед Доган и на депутата Делян Пеевски е забранено да влизат в Турция. Пръв под проекторешението за създаването на временнната комисия се подписа председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов.