Изписването на лекарства по международно непатентно наименование може да застраши живота на пациентите. Зад тази позиция застанаха пациенти и специалисти, предаде БНР.
Припомняме, че проектонаредба на здравното министерство предвижда напълно заплащаните от Здравната каса медикаменти да се предписват от лекарите не с търговското им име, а с името на активното вещество в тях. Вчера и от Българския фармацевтичрен съюз излязоха със становище, че някои лекарства не бива да се изписват по описания в новата проектонаредба начин.
Предложението на здравното министерство за промени в начина на изписване на лекарствата извади наяве конфликта между лекари и фармацевти по въпроса кой по-добре познава различните лекарствени форми и техния терапевтичен ефект.
Двете съсловия са на едно мнение, че наредбата трябва да бъде преработена. Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки: В момента ят залага много подводни камъни и не решава проблеми.
Според становище на Българския фармацевтичен съюз наредбата не дава достатъчно възможност на фармацевтите да заместват едно лекарство с друго, ако това е възможно и безопасно за пациентите. Тя обаче не изключва групи лекарства, които в никакъв случай не трябва да се променят без лекарски надзор:
Биоподобните лекарства трябва да бъдат изключение от това правило. Голяма група лекарства с т.нар. тесен индекс не могат да бъдат произволно заменяни, защото това може да доведе до тежки проблеми за пациентите.
Радка Йорданова е майка на дете с чернодробна трансплантация: Има голям риск от отхвърляне на тези трансплантирани органи. Интересуваме се кой ще поеме отговорността за загубен дори един човешки живот.
Документът не предвижда възможността в рецептата да бъдат записани различните форми на едно и също активно вещество. Пример даде доц. Яна Симова, кардиолог:
В нашата област има един медикамент „Метопролол“, който се използва за няколко индикации. Има няколко форми и фармацевтът трябва да вземе решение - да изпише едната или другата форма, което може да бъде фатално.