Премахването на мандатите във ВУЗ-овете стана със заобикалянето на закона с поправки. За целта въведоха изследователските университети. Уж техният замисъл е да дойдат повече средства от държавата за научни изследвания. Това е чудесно като идея, макар че Кеймбридж и Оксфорд не се наричат изследователски университети, за да получат повече средства! Замисълът обаче е по-друг: ректорите, чийто втори мандат изтича вече, искат да останат на мястото си вечно. Това коментира пред Фрог нюз народният представител проф. Румен Гечев по повод падането на мандатите на ректорите.
Проблемът е битката за обществените поръчки, феодализацията на държавни университети, какъвто бе случаят с този в Свищов, и преразпределението на обществените субсидии, убеден е проф. Гечев.
Механизмът за сформирането на комисиите, които избират научните съвети, се определя от ректорското ръководство. Катедрите нищо не смеят да приемат в това отношение, ако не са го съгласували с ректорското ръководство. Ректорът назначава и чистачките във ВУЗ-а. Той ще си гарантира да го избират, тъй като държи всички лостове.
Има лоби, което натисна през управляващите от ГЕРБ. Посегна се на традиции, градени с десетилетия, и то без никакви аргументи. Битката е за власт и пари, категоричен е проф. Гечев.