НОВИНИ


Криминален психолог: Институциите се държат като охранители в дискотека

4 6019 12.03.2016
Криминален психолог: Институциите се държат като охранители в дискотека
Росен Йорданов

Институциите у нас се държат като охранители в дискотека. Така криминалният психолог Росен Йорданов коментира по bTV проведената в петък акция на "Икономическа полиция" и барети в офис на Ивайло Борисов-Ториното. Експертът изрази мнение, че някои от действията на органите са били излишни, например присъствието на специализиран отряд „Кобра”.


„Бабитлък и хулигански прояви има навсякъде”, коментира психологът, по-важното е как отработваме подобни ситуации. По думите на Йорданов у нас реакциите са махленски – „търсим едната гледна точка, пък после другата...не е нужно това, трябва да се действа професионално”.

 

Експертът даде пример с изказването на Ивайло Борисов-Ториното от миналата седмица, че никой от хората, които е наел като охрана, няма трудов договор. Според Йорданов Агенцията по труда е трябвало да се самосезира и да провери за какво става въпрос след изказването на Ториното.

 

Криминалният психолог подчерта, че намира начинът, по който охраната на дискотеката в Студентски град е овладяла ситуацията с Кирил Тодоров, за изключително непрофесионален. „Винаги ще има млади хора, които ще доказват себе си по подобен начин, но охраната трябва да е максимално безшумна и незабележима при справяне със ситуацията”, смята Росен Йорданов. Не бива справянето с нечия агресия, да предизвиква агресията на охранителите, подчерта експертът. „Едва ли някой ще иска да идва в заведение, където бият”, допълни той.

 

Трябва да се направят детайлни разпити на очевидците, за да се разбере 23-годишният Тодоров се е озовал в безпомощното състояние, в което е намерен, подчерта експертът.

 

Криминалният психолог даде своя отговор на въпроса защо толкова зачестиха случаите на насилие в обществото у нас. Фрустрирани сме, а дълбоко в себе си усещаме, че границата между свирването и саморазправата е много тънка.

 

Йорданов разказа за известен експеримент от миналото, при които психолози оставят деца да гледат красиви играчки през стъкло цял ден. На следващия ден, когато ги пускат до играчките, малчуганите започват да ги чупят. За сравнение – друга група деца, които са допуснати до красивите играчки веднага, не проявяват агресия, а спокойно си играят с тях. По думите на експерта „много дълго ни държаха зад стъклото”.

 

Според него основният проблем е в това, че у нас не съществуват механизми как човек да изрази фрустрацията си по конструктивен начин. Освен това нормалността е жертва, заяви Росен Йорданов, запитан да коментира образа на жертвата и на насилника в обществото ни. 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама