ПОЛИТИКА


Плевнелиев: Първият урок е да научим децата, че Европа е място лишено от насилие

0 4904 05.04.2016
Плевнелиев: Първият урок е да научим децата, че Европа е място лишено от насилие
Росен Плевнелиев

Новата стратегия за правата на детето до 2021 г. беше представена в София на конференция на Съвета на Европа. На форума президентът Росен Плевнелиев предупреди, че в спиралата на бедността има риск да се създаде изгубено поколение от обезверени млади хора. Участващите в конференцията се обединиха около позицията, че децата-бежанци се нуждаят от специална закрила.


Децата-бежанци се нуждаят от закрила, посочи комисарят по правата на човека на Съвета на Европа Нилс Муйжниекс: Близо 10 хиляди деца на мигранти изчезват, след като стигнат до Европа. Къде са тези десетки хиляди деца? Някои от тях са със семействата си, други са на улицата и се опитват да оцелеят, трети са експлоатирани. Има празноти в законодателствата ни, трябва да се погрижим за децата на мигрантите.

 

Заместник-генералният секретар на Съвета на Европа Габриела Драгони подчерта, че правителствата на държавите от ЕС трябва да предприемат спешни мерки, за да защитят децата-бежанци, които са в ръцете на трафикантите: Първият урок е да научим децата, че Европа е място лишено от насилие.

 

Съвременната среда е безмилостна към децата, каза президентът Росен Плевнелиев и посочи кои са новите форми на насилие: Особено застрашени от проява на насилие са децата ни - мигранти. Успехът ни да защитим техните права зависи от готовността да се справим със самите хуманитарни кризи в тяхната същност.

 

Според социалният министър Ивайло Калфин основният проблем е, че част от децата-бежанци са жертва на трафик: Има изключително голямо нарастване на децата, които идват без документи. Това граничи с трафика на деца. Обсъждаме различни варианти за законовото представителство, разбира се, на тези деца. Но големият въпрос е свързан с тях.

 

Развитието на технологиите създава нови възможности за младите, но крие и рискове, добави държавният глава: Тревога буди ескалирането на насилието в социалните мрежи, виртуалният свят предлага благодатна почва за радикализация, за разпространение на екстремистки идеи. В спиралата на бедността, която се предава през поколенията, рискуваме да създадем изгубено поколение на обезверени млади хора, което ще подкопае устоите на нашите общества. След Париж и Брюксел, това е новата реалност.

 

Стратегическият документ ще бъде изпълняван от 47-те държави-членки на Съвета на Европа през следващите 6 години.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама