Една седмица измина от националния лекарски протест, но хаосът в родното здравеопазване продължава да е все така унищожителен. Медиците останаха без глас да обясняват колко е фатална реформата на Петър Москов, но нито той си взе поука да не продължава в същия дух, нито пък министър-председателят му потърси сметка за сътворените безобразия, които се атакуват в съда.
Въпреки безнадеждното положение лекарите продължават да вярват, че не всичко е загубено и да се самозаблуждават, че без оставката на министъра здравеопазването ще се вдигне на крака. За тази заблуда принос има ръководителят на тяхната съсловна организация д-р Венцислав Грозев.
До последно той вървеше в един коловоз с Москов и играеше по неговите правила зад гърба на своите колеги. Именно съглашателството му със здравния министър породи искания за неговата оставка и той смени курса, но не напълно.
Въпреки че вижда, че министърът води здравеопазването към гибел, той не посмя да му поиска оставката. Защо ли? Според негови колеги, е поел ангажименти към Москов още преди да замени д-р Цветан Райчинов. Двамата се виждали преди заветния събор, на който е избран, но разговорът остава в тайна.
Д-р Райчинов пък има пръст в избирането на д-р Грозев за шеф на БЛС. Той обиколи цялата страна с пари от членския внос на колегите си, за да агитира лекарите да гласуват за него. За това сигнализира още тогава д-р Андрей Кехайов.
След като отстъпи мястото си на д-р Грозев, той стана председател на Централната комисия по етика към МС, което надали е случайно.
Именно д-р Грозев разколебава Бойко Борисов да иска оставката на Москов. От името на БЛС медикът изпрати декларация до него, Цецка Цачева и самия д-р Москов, в която призовава: „ - ВЪРНЕТЕ ВЪРХОВЕНСТВОТО НА ЗАКОНА
- ВЪЗСТАНОВЕТЕ ЕФЕКТИВНОТО ДОГОВОРНО НАЧАЛО
- ОСИГУРЕТЕ РЕАЛНО ФИНАНСИРАНЕ И ГАРАНТИРАН ДОСТЪП ДО КАЧЕСТВЕНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
- НЕ УБИВАЙТЕ ТАЗИ ВЕЛИКА ПРОФЕСИЯ!”
И разбира се, в тази декларация не се споменава и думичка за оставки. В дози дух бе и декларацията на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, която обаче бе много по-критична от тази на БЛС.
Въпреки че част от лекарите бяха милостиви към Москов и не му поискаха оставката, министърът и Борисов не им се отблагодариха подобаващо с разумни реформи, а вместо това оставиха кризата да се задълбочава светкавично.