България била “далечна страна, за която знаем малко, а ни пука още по-малко”, пише рецензентът на романа "Соло" от британско-индийския белетрист Рана Дасгупта.
Британско-индийският белетрист Рана Дасгупта публикува своя роман "Соло", в който голяма част от действието се развива в България, съобщава "Файненшъл таймс".
Джон Съдърланд от изданието прави кратка рецензия на произведението, която разкрива любопитни за българската публика подробности от неговото съдържание.
Действието започва през 2005 г., а главният герой, слепият Улрих, по това време е на 100-годишна възраст - малко по-млад от българската държава, “създадена” като конституционна монархия от “водовъртежа” на събитията на Балканите през 1878 г.
Авторът прави ретроспективен скок към младостта на своя герой, а действието се завръща в 2005 г. едва на 168-а страница. Ако романът беше приключил на тази страница, той щеше да бъде своеобразна приказка за провала на малката държава от Източния блок и на един огромен социален експеримент. Повествованието обаче продължава в поредица от привидно несвързани помежду си случки. Една от тях е историята на метреса на грузински олигарх, който е убит след 1989 г. След неговата смърт тя става партньорка на шеф на американска компания - гигант в развлекателната индустрия.
Съдърланд се изказва сравнително скептично за качествата на романа, който според него е написан в доста сух стил. “Но в крайна сметка колко добри романи за България сте чели?”, пита риторично той в края на своята статия. Според Съдърланд, който перефразира думите на Невил Чембърлейн по адрес на Чехословакия, България е “далечна страна, за която знаем малко, а ни пука още по-малко”. (БНР)