Новите мерки за продажба на лекарства само срещу рецепта се въвеждат, за да се спре безразборното им използване и в никакъв случай не е опит за допълнителна бюрокрация.
Това коментира Габриела Вутева, секретар на Българския фармацевтичен съюз пред Frognews.bg по повод новите ограничения за доскорошната свободна търговия с медикаменти. Тя е изненадана, че продажбата на повечето лекарства с рецепта се приема толкова негативно от пациентите.
“В закона за българското здравеопазване фактически промени няма. От 20 години насам има практика всеки отделен лекарствен медикамент да притежава свое уникално досие, чрез което да се определя дали то трябва да се продава в аптеките свободно, или само срещу рецепта от лекар.”, поясни Вутева.
Различното сега ще бъде налагането на по-строг контрол над приемането на медикаментите сред пациентите, за да се избегнат неприятните инциденти, особено сред децата и по-младите. Оторизираният орган, който ще определя статута на всяко лекарство, дали да се предлага свободно или само срещу лекарски документ в аптеките ще бъде Изпълнителната агенция по лекарствата.
На въпрос дали няма да се получи разминаване в критериите за статута на медикаментите с цел нелоялна конкуренция, Вутева беше категорична: „Субективният фактор е сведен до минимума, тъй като всяко лекарство има точни и определени съставки, които се записват в досието му. Т.е., няма как аналогични препарати, произведени от две различни фирми да получат различен статут”. Тя добави още, че пациентите трябва да проявят разбиране и да помогнат на реформата, която съществувала във всички еврочленки, а не да я приемат като опит за бюрокрация.
Васил Василев