Ако някой има много натрупани суми, част от тях ще могат да се наследяват, каза по БТВ синдикалистът Мика Зайковав анализ на предложението на финансовия министър Вл. Горанов за общата партида за пенсиите.
Въпросът обаче е защо се случва това и как ще стане, а и кой ще бъде ощетен. Такива ще са и самите фондове. Хората ще се питат защо да внасят парите си в този фонд, като не могат да ги оставят на децата си. А ако хората в предпенсионна възраст останат без работа, по сегашния закон те имат право 5 г. да получават пенсия от втория стълб, напомни тя. Ако няма да са мои парите и преките ми наследници няма да ги наследяват, защо да ги държа там, а да не ги събирам в НОИ, попита тя. ЕК счита и го е написала в доклада си, че има риск в пенсионните фондове застрахователните дружества и отчасти в банките, обясни Зайкова.
Ако се приемат така предлаганите промени, а и това не е единственият възможен вариант, вторият стълб ще стане абсолютно неразличим от първия, заяви икономистът Георги Ганев. По определени параметри на спестяването това ще стане по-неблагоприятно и хората ще отидат в системата на НОИ. Целта е определено това, за да се финансира първия стълб, в който има недостиг от собствени приходи.9 млрд просто ще ги вземат, една година ще ги има, после пак няма да ги има, добави той.
Тикат хората към животозастраховане, каза Зайкова. Но ЕК твърди, че и там има нещо гнило. Нека видим след стрестестовете кой е добре и кой зле, добави тя.
Има 9 пенсионни фонда, някои са се държали неразумно, други обаче прилично и тогава едните ще плащат заради другите, каза Ганев.