За да преодолеят най-тежката криза за последните 70 години, лидерите на 20-те ключови икономики в света се договориха да създадат специален Борд за стабилност на глобалната финансова система.
На срещата в Лондон на Г20 за пръв път те постигнаха консенсус за ликвидиране на "сенчестата" банкова дейност, контрол над хедж фондовете и най-рисковите пазари, регулация за рейтинговите агенции, въвеждане на нови международни счетоводни стандарти и на механизъм за ранно предупреждение срещу кризи. Засиленият надзор над финансовите институции включва още санкции за офшорните зони, които не сътрудничат при разследване за укрити данъци. "С данъчната тайна от миналото трябва да се приключи", заяви домакинът, британският премиер Гордън Браун.
Всички мерки са събрани в 6 принципа, включващи и борбата с протекционизма. Те трябва да доведат до възстановяване на световния икономически растеж и търговия и създаване на нови работни места.
В заключителната декларация на Г-20 се обявява безпрецедентната сума от 5 трилиона долара за спасяване на световната икономика в следващите 20 месеца и се поставят целите за 4% увеличение на глобалното индустриално производство до края на 2010 г. и тласък на прехода към зелен бизнес. На МВФ и Световната банка се определя ключова роля и им се отпускат общо $1,25 трилиона за подпомагане на закъсали развиващи се държави.
Пазарите по света веднага реагираха с оптимизъм, водещи борсови индекси се повишиха средно с 3%.
По-късно тази година - вероятно през септември в Япония - ще има нова среща на Г-20.Frognews.bg