Президентите на Армения и Азербайджан се срещат за първи път след военния конфликт през април.
В австрийската столица вече пристигна арменският президент Серж Саркисян. Все още президентът на Азербайджан Илхам Алиев не е пристигнал за срещата във Виена. Двамата държавни глави ще обсъдят, както и може да се очаква, Нагорнокарабахския конфликт. Разговорите ще бъдат с посредничеството на Русия, САЩ и Франция, които са и съпредседатели на Минската група на ОССЕ, която бе създадена преди 20 години, за намирането на трайно мирно решение в Задкавказкия регион и по-специално по въпроса за Нагорни Карабах.
Срещата във Виена идва на фона на ежедневните съобщения от Ереван и Баку за нарушения на примирието, след военните действия между Азербайджан и непризнатата република Нагорни Карабах в началото на април. Срещата се провежда във важен момент, защото днес комисията по външна политика в арменския парламент се събира на заседание, за да реши дали да бъде допуснато за разглеждане предложението Ереван да признае едностранно независимостта на Нагорни Карабах, което според оценките в Баку може да торпилира крехкия мирен процес в Задкавказието и да доведе до ново изостряне на отношенията и до по-сериозно повторение на въоръжения конфликт.
Събирането на една маса на лидерите на двете съседни държави ще е сложна дипломатическа задача, защото между тях недоверието остава много сериозно. Москва, Париж и Вашингтон смятат, че срещата във Виена ще спомогне за сваляне на напрежението. Официалният представител на министерството на външните работи на Русия Мария Захарова обърна сериозно внимание на предстоящата среща на последния брифинг за местните и чуждестранните журналисти, акредитирани в Москва, като каза, че страната ѝ работи по намирането на трайно решение на Нагорнокарабхския въпрос и допълни, че разговорите ще се водят с посредничеството на руския външен министър Сергей Лавров, държавния секретар на САЩ Джон Кери и френския им колега.