Почти 80% от имигрантите в Гърция, които са се включили в програмата на ЕС за разпределянето им из държавите от Съюза, са се отказали от нея, след като са научили, че ще ги преместят в България.
Това е масово явление за страните от Източна Европа и има отказали се дори от преместване във Франция, пише в. "Файненшъл таймс".
Но случаят с България е най-сериозен - от 47 души, които София е обявила до миналата седмица, че е готова да приеме, 36 са се отказали, щом научили къде ще бъдат настанени в ЕС. Други 7 просто не са се явили и така в крайна сметка през българската граница са били прехвърлени само четирима, съобщават представители на гръцкото правителство.
Сходна е ситуацията и с Румъния - от 67 места, обявени от Букурещ досега, 32 души са се отказали от автоматичното разпределение или са изчезнали някъде в Гърция. За Естония са се съгласили 8 от 27 души. Дори за Франция от 388 одобрени за преместване са се отказали 26 имигранти.
Според представител на ООН основната причина, изглежда, са опасенията на чужденците, че ги преместват в страна, която е далеч от роднините и приятелите им. След като напуснат програмата на ЕС за преместване, те веднага сменят адресите и мобилните си телефони и властите не могат да ги открият.