Гражданските права, правото на избор не могат да бъдат разменна монета в партийни сметки и пазарлък. Това коментира омбудсманът Мая Манолова във връзка с промените в Изборния кодекс и отхвърленото вето на президента.
„Притеснена съм дали в крайна сметка изобщо нещо в тези текстове в Изборния кодекс, които в момента са приети и създават напрежение, ще бъде променено. Не е сериозно националният омбудсман да коментира намерения, защото това, което се обявява и обещава, в крайна сметка не се случва“, каза още Манолова пред "Фокус".
Според нея въпреки това, което се обявява от различни политици, не можем да сме сигурни какво и кога ще бъде внесено като промени в Изборния кодекс. „На първо място излиза въпросът как се правят тези изчисления, как се избират тези числа, защото не са 100, а 60 заявленията за отваряне на една секция? Защо 35, а не 50 секции във всяка държава. В крайна сметка каква е логиката при подготовката на тези законодателни текстове? Гласуването на гражданите в чужбина освен основно конституционно право е една от най-устойчивите връзки на сънародниците ни с държавата. След като има близо 3 млн. българи в чужбина, активни хора, трябва да си отговорим на въпроса каква е политиката на българската държава по отношение на тези хора“, коментира още Манолова.
Тя каза още, че би било безотговорно да се махнат с лека ръка близо 3 млн. българи в чужбина, особено когато най-големият проблем на България днес е демографската политика.