Правителството на Бойко Борисов готви кражба на ”Напоителни системи”. За това предупреди лидерът на БСП Корнелия Нинова. Независимо че предприятието е в забранителен за приватизация списък, управляващите готвят изваждането му. „Защо въпреки забраната вчера на заседание на МС е взето решение за разпродажба на части от Напоителни системи и е обявен търг?”, попита тя министър-председателя в НС.
Нинова обясни, че има няколко основни последици от предлаганите промени на Закона за сдруженията за напояване: по-скъпа цена на водата, край на поливното земеделие и още и по-големи наводнения. Тя заяви, че БСП ще направи предложения между първо и второ четене, които ще са обединени от идеята, че държавата трябва да се заеме с възстановяването на „Напоителни системи”, а вместо това в момента управляващите скрито разпродават и разпарчетосват предприятието.
Нинова даде пресконференцията след среща с Националния съюз на водоползвателите, Националната асоциация на сдруженията за напояване и кметове. По думите й, готвената кражба ще има тежки последствия за икономиката. „Скрито и задкулисно през тези промени в закона се подготвя приватизация. Вчера са обявени търгове за 3 имота, а има и такива обявени в предишните седмици”, допълни председателят на левицата.
Нинова обясни, че до сега по Закон за сдруженията за напояване има създадени 108 сдружения в страната, които са имали право на: финансова помощ от държавата за проектиране, ремонт и реконструкция на напоителни системи; били са освободени от такси за регистрацията си; давано им е от държавата безвъзмездно право на строеж за изграждане на напоителни системи; инфраструктурата им е била предавана с двустранен протокол, както и безвъзмездна графична и текстова информация.
„С готвените изменения всичко това отпада. Държавата се изтегля напълно от тази сфера”, заяви соцлидерът. Тя припомни, че първата стъпка е била при първото правителство на Борисов, когато под ръководството на Мирослав Найденов са нарязани 15 хил. тона тръби на „Напоителни системи” и са били и предадени за скраб. Втората стъпка по думите й е прехвърлянето на отговорност върху новите сдружения.
Нинова бе категорична, че резултатите от тези промени ще бъдат: сдруженията няма да ползват никаква помощ, ще трябва сами да възстановяват инфраструктурата; сами да правят инвестиции. Тя подчерта, че предприятията, които до сега са инвестирали започват да се закриват. Освен това, по думите й, има силен частен лобистки интерес да се приемат поправките на Закона, защото до съоръженията на „Напоителни системи” има изградени над 100 ВЕЦ-а.
ЧЕ ТЕ ГРОБАРИТЕ КАКВО ЛИ НЕ ОКРАДОХА И БЪДЕЩЕТО ОКРАДОХА.БОГ ДА ПАЗИ БЪЛГАРИЯ