Ситуацията е доста сложна, защото кризата от 2007-2008 не си е отивала никога, тя продължава в друга фаза, а натрупаните в света дългове са три пъти повече, заяви по БТВ икономистът Димитър Иванов от Лондон. Европа е в дългова и конституционна криза, пред сериозна криза е изправен Китай, САЩ също е пред сериозно земетресение.
България съумя донякъде да се запази от сериозните удари на кризата, но закъсняваме с реформите, констатира той. Крупният дългов ресурс тежи върху икономиката ни, плащаме стари дългове с нови. Според Иванов премиерът галопиращо минал през този въпрос. България се нуждае от свежо финансиране, но инвеститорите нямат апетит да дойдат. Вземането на дългове евтино е рационално решение, каза той. Но динамиката на вземането вече надвишава темпа на икономическия растеж. Вторият проблем е, че не ние, а дори НС, не знае къде отиват тези плащания, няма реконструиране на основните сектори в икономиката и се създават съмнения. Новите дългове след 2020 г. ще ни изправят пред труден период, прогнозира той. Изоставаме във всички основни сектори в икономиката, каза той, позовавайки се на доклад на ЕК, който също установявал забавени реформи, безработица сред младежта, дълготрайна безработица и пр. Лекото наглед намаление на безработицата у нас се формирало от броя на починалите в активна работна възраст и заминаващите да работят навън.
Молим се на господ за национална стратегия, каза той. След 2020 г. ще започнем да изплащаме дълговете, изправени сме пред хоризонт с тежки, мрачни облаци. Организмът на икономиката работи на инжекции, заяви Иванов.