Третият том на „Дипломатическа енциклопедия: История на международните отношения. Понятия, събития, страни, народи“ е посветен изцяло на историята на международните отношения - от най-стари времена до наши дни, с акцент върху българската история. Това включва хронология на събития, войни, сражения, мирни договори и конференции, термини от историята на международните отношения, географски понятия, имащи отношение към историята на международните отношения, племена и народи и пр., общо над 1500 статии.
Енциклопедията е предназначена да подпомага ежедневната дейност на българските дипломатически агенти, да служи за помагало и на политически дейци, да улеснява работата на заетите с протоколна дейност служители в държавни, общински и частни институции, юристи, политолози, служители в международни организации, офицери в Българската армия, теолози, студенти и всички, които проявяват интерес към дипломацията, международните отношения, запазването на международния мир и сигурност и прогресивното развитие на България към просперитет и благоденствие в условията на съвременния глобален свят.
Том 3 – както и предишните два, е под главната редакция на Любен Гоцев, а авторският колектив включва проф. д-р Александър Яков, проф. д-р Андрей Пантев, д-р Валентин Златев, д-р Кръстьо Гергинов, Киряк Цонев, проф. Румен Ралчев. Сред имената личи още и това на покойния вече проф. д-р Евгени Александров, а съставител е отишлия си също наскоро дипломат от кариерата и преподавател в няколко университета д-р Димитър Романов. Отговорен редактор е Галин Дурев.
Издател е Университетското издателство „Паисий Хилендарски“ – Пловдив.
След няколко месеца се очаква на пазара да излезе и последният от поредицата – Том 4, съдържащ политически портрети - биографични справки за над 1000 личности, играли роля в международните отношения, историята на най-популярните династии, управлявали, а някои от тях и все още управляващи голяма част от земното кълбо, крилати мисли, фрази и афоризми, достигнали до нас от вековете, както и тестове, предназначени за дипломати, които искат да проверят досегашните си знания.