Темата за следенето на трафични данни от страна на МВР по повод приетите от парламента на първо четене изменения, според които МВР да може по-лесно да проверява в интернет кореспонденцията и да проследява телефоните, в случаите, когато се издирва изчезнало лице предизвика полемика сред обществеността у нас и насочи вниманието ни към уреждането на подобни казуси в други европейски страни.
Ето как стои въпросът във ФРГ: Правителството на Германия от месеци насам вече прие нови мерки, даващи възможност на полицията да използва компютърни вируси и "троянски кон", за да следи онлайн активността на заподозрени, като въпросната програма беше предложена още през есента на миналата година.
По думите на говорител на вътрешното министерство за всяко подобно следене обаче ще е необходимо съдебно разрешение и ще има сериозен контрол. Разработеният за целта софтуер ще проследява цялата комуникация на съответния компютър, ще получава достъп до неговите файлове.
Независимо от обещанията за строг контрол тези мерки не получиха одобрение от Зелената партия и някои други организации във федералната република.
Темата в Германия не се разисква от вчера, още в далечната вече 2008 г. Конституционният съд на ФРГ се произнесе, че подобен достъп до компютър на гражданин може да се разреши само при положение, че е налице животозастрашаваща опасност или подозрение за криминална активност срещу държавата.
Германците обаче изпитват сериозни притеснения от това, че вероятно ги следят в интернет. Едни от честите въпроси, задавани по форумите, гласят:
Wie kann ich anonym surfen, ohne dass mich jeder zurückverfolgen kann? (Как мога да сърфирам анонимно, така че да не бъда проследен?)
"Träume weiter!, т.е. „Продължавай да мечтаеш”, гласят някои от отговорите.