В българското здравеопазване има клинична пътека за сърбеж на палеца на левия крак. Този парадокс доказва, че клиничните пътеки у нас трябва да бъдат преструктурирани. Информацията съобщи проф. Милан Миланов, председател на Столичната колегия на БЛС, по време на дискусия за здравеопазването, организирана от АБВ.
От политическата сила посочиха като най-ярък пример за хаоса, който цари в системата, служебният рамков договор, наложен от здравните власти след отказа на Лекарския съюз да подкрепи документа. От Асоциацията на професионалистите по здравни грижи пък припомниха за нарастващия недостиг на медицински сестри у нас.
10 800 медицински сестри не достигат към момента у нас, като една сестра обслужва средно по четири пациента, стана ясно по време на дискусията. Не трябва обаче за ситуацията в здравеопазването да бъдат обвинявани лекарите, категоричен е проф. Милан Миланов, цитиран от Дарик.
"Аз съм шеф на целия анестезиологично-интензивен комплекс в Пирогов и аз съм длъжен поради крайно недостатъчното финансиране, специално интензивното лечение на анестезиологията, което от 5 години не е променяно, и съм принуден да свалям услугата на лечебното заведение, в което работя и клиниката, която ръководя", каза проф. Миланов.
Според Миланов промяната в здравеопазването трябва да започне от клиничните пътеки. "Това е преструктуриране на клиничните пътеки по посока окрупняване. В момента ние имаме около 400 пътеки. Ние имаме пътека, която касае сърбежа на палеца на левия крак. Казвам го сериозно", допълни той. Необходимо е също така в клиничните пътеки да бъде формиран и дохода на лекаря, допълни още Миланов.