Процедурата за избор на председател на окръжния съд в Благоевград разкрива всички уродливи недостатъци в кадровата дейност на ВСС, които преди години, по повод избора на един генерал за председател на най-големия апелативен съд, определихме като ”дефектирала кадрова политика.Това казва членът на Висшия съдебен съвет (ВСС) Калин Калпакчиев.
Безогледно и немотивирано пренебрегване на конкретни факти за корупционно поведение във връзка с разпределението на делата и неетично поведение спрямо други съдии – с това се характеризират процедурите за избор на председатели на съдилища, допълва той пред "Дневник".
Повод е последният конкурс, който съдийската колегия проведе - за окръжния съд в Благоевград. Тогава беше избран компромисният и единствен кандидат - досегашният председател Катя Бельова. Тогава Калпакчиев реагира остро и заяви, че изборът й е бил предрешен и договорен предварително.
Според него процедурите за избор, които ВСС провежда, са опорочени, "защото селекцията е отрицателна – търсят се зависими и професионално уязвими съдии, които лесно ще могат да бъдат управлявани". По думите му конкурсите са лишени от съдържание – "те се изчерпват в предварително наговаряне и събиране на гласове – независимо от качествата на кандидатите".
"Назначенията на председатели, особено за големите съдилища, отдавна са се превърнали в начин за осребряване на влияние, в част от порочния бюрократично-олигархичен модел за управление на съдебната система. Тревожното е, че повечето от съдиите, включително при избора на председател на Окръжен съд - Благоевград, приемат случващото се с безразличие", казва още Калпакчиев.
Той и колежката му Соня Найденова утре ще поискат от ВСС пълна проверка на предишния мандат на председателя на Окръжния съд в Благоевград.