В басейните могат да се хванат хламидии, трихомоназа, гъбички и конюнктивит, предупреждава проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Хламидиите в епителни клетки могат да преживеят в нехлориран басейн, особено ако температурата на водата е висока. Затова къпането преди и след басейн е задължително и дамите да си сменят банския костюм, съветва медикът.
За да се избегнат тези опасности, басейнът трябва да е контролиран от РЗИ. Хлорът трябва да е такова количество, че хем да не дразни кожата и хем да убива всички микроби.
Гъбичките са навсякъде особено когато е влажно. Не трябва да се ползват общи кърпи при посещение на басейн. Колкото повече са мокри ноктите и краката, вероятността да се появят гъбички е по-голяма. Гъбичките по ноктите обикновено са след микротравма, удар или носене на неудобни обувки.
Цветният лишеи е гъбичка, която изяжда клетките, които образуват меланина. Те са по най-мазните части по кожата – между гърдите и между лопатките. Когато отидем на море, без да са излекувани, кожата почернява, а те остават бели. Лечението трябва да е започнало през пролетта.
Трихомоната може да се срещне в минерални басейни, които не са хлорирани и температурата на водата е висока. Затова къпането след и преди басейн също е задължително.
Басейновият конюнктивит е хламидиална инфекция на окото. Гонореята може да предизвика същото заболяване, но много по-рядко в неустойчива външна среда. Хламидията може да е устойчива в такава среда, защото се крие в епителните клетки.
Морето крие в много по-малка степен рискове от тези заболявания. Това се дължи на антимикробните свойства на морската вода. Капаните са по плажовете, които не са под контрола на РЗИ.