Президентът не е казвал, че ако ЕС се разпадне, ще има война. Ясно е обаче, че той е създаден, за да излъчва стабилност и да гарантира мир. Световни издания пишат, че хаосът все повече обхваща държава, която е известна със своята политическа и законова стабилност. Истината е, че Brexit предизвика както една огромна несигурност, така и невероятна дестабилизация на Великобритания”. Това коментира в „Здравей, България” Румяна Коларова, секретар на президента по образование, наука и гражданско общество.
Според нея, оттук нататък стабилността трябва да се гарантира чрез европейски институции.
„По-малките и бедни държави губят от свободния пазар и това е факт. Това са двата големи въпроса – сигурност и конкурентоспособност. За първото настоява Германия, а за второто – Франция”, заяви Коларова.
По думите й, за България жизненоважни са инвестициите.
„Великобритания винаги договаря конкретни изключителни сделки за себе си. Този референдум беше поредният опит да се договори някаква сделка. Това, което се получи обаче – както неочаквано за английските политици, така и нежелано за европейските политици – е, че очевидно трябва да се договаря излизането на страната”, коментира още секретарят на президента.
„Цената, която Великобритания ще плати, ако напусне свободния пазар, е не катастрофа – това ще е най-тежката катастрофа, която ще преживее”, на мнение е Румяна Коларова.
Според нея, страната трябва възможно най-бързо да намери лидер в тази ситуация.
„Когато става въпрос за конкретните интереси на държави като България, те трябва да бъдат отстоявани чрез реформата на ЕС, а не в някакъв вид имагинерни договаряния с Обединеното кралство”, заяви Коларова.