Хората, които трябва да бъдат разследвани по антикорупционния закон 90% са в парламента. Голямата ни тревога е, че този закон ще бъде ”окастрен” между първо и второ четене. Това каза лидерът на ДСБ и депутат от РБ Радан Кънев в коменатар за приетия в четврътък от Народното събрание антикорупционен закон.
Преработеният проект беше подкрепен от 130 депутати, 28 бяха "против", а 13 гласуваха "въздържал се". Подкрепата си за закона дадоха ГЕРБ, ДПС, "Реформаторски блок", "Патриотичния фронт" и БДЦ.
По думите на Кънев законът за антикорупцията е бил подкрепен от ПФ "с грозна политическа сделка, те го изтъргуваха за ограничаване на правата българите в чужбина". Според него приетият вчера закон е по-слаб от миналогодишния - "той предвиждаше едноличен орган, председателят да бъде лично отгооврен както за резутлатите, така и за злоупотребите, а отдолу да има борд, а не политическо тяло; предвиждаше се този председател да се назначава от президента, а не както сега от Народното събрание".
Лидерът на ДСБ допълни, че доверието в парламента да прави избор без партийна договорка е много слабо. "Опитът ни с КЗК от преди два дни показва, че подбора в България става чрез партийна и корпоративна зависимост", каза още той.
"Има проблем какво ще му се случи между първо и второ четене", коментира реформаторът и даде пример с Конституцията, чиито проект за изменения подписан от партиите е бил почти напълно променен.
"Внасят се показни закони, между двете четения става голямата сеч и накрая излиза бокулук, както се случи с Конституцията. Тогава ГЕРБ, ДПС и ПФ направиха промените. Голямата ни тревога е, че и антикорупционния закон ще бъде окастрен", каза още Кънев.